Uudised

Alutaguse maratonil võidutsesid Hoelgaard ja Mannima

46. korda toimunud Alutaguse maratonil näitasid täispikal distantsil parimat minekut Norra pikamaasuusataja Stian Hoelgaard ning mullune sarja üldvõitja Tatjana Mannima.

Hoelgaard läbis 43 km pikkuse distantsi ajaga 1:46.06. Naistest oli Estoloppeti teisel etapil parim Mannima, kelle ajaks fikseeriti finišijoonel 2:01.40.

Meestest tegi ajaga 1:47.09 teise tulemuse Marko Kilp ja kolmandana jõudis finišisse Henri Roos, kes sai kirja tulemuse 1:48.04. Neljas oli Martin Himma, viies Andres Juursalu, kuues Taavi Kaiv, seitsmes Andrus Veerpalu ja kaheksas Albert Unn.

Roos valmistub peatselt toimuva Tartu maratoni tiitli kaitsmiseks. “Lähen kindlasti positiivsete mõtetega vastu uuele nädalale. Üldine vorm on kindlasti väga hea, lihtsalt eelmine nädal oli siin paar probleemi, mis said seljatatud alles selle nädala alguseks. Oli oodata, et siin Alutagusel võib raskeks minna ja seda ta läks, aga Tartu maratoniks olen juba uuel [tasemel],” sõnas Roos.

Naiste arvestuses tuli maratonil ajaga 2:04.03 teiseks Merilin Jürisaar ja kolmandaks Aveli Uustalu, kes ületas lõpujoone ajaga 2:05.43.

Võitja Stian Hoelgaard jäi võistlusega väga rahule. “Sõit oli küll lõbus, aga ka raske. Konkurendid olid tugevad, pidin võidu saamiseks kõik oskused mängu panema. Rada oli kihvt, palju tõuse, langusi ning suured kiirused,” sõnas norralane.

“Sõitsime umbes kaheksa-üheksa suusatajaga üle poole maa koos, siis proovisin korraks oma kiirust veidi suurendada ning jäime kolmekesi. Proovisin veel, jäime kahekesi ning kuskil kuus kuni kaheksa kilomeetrit enne lõppu panin kõik mängu ning sain eest ära,” lisas üldvõitja, kes lootis, et saab tulevikus võistlusele naasta.

Vanuseklasside võitjad: M17 Tomi Sild, N17 Mirtel Laht, M20 Leivo Luha, M40 Andres Juursalu, N40 Tatjana Mannima, M50 Andrus Veerpalu, N50 Sille Rell, M60 Ago Veilberg, N60 Maria Incoronata Montanarella, M70 Urmas Kanep.

21 km kiireimad olid Igor Snitsarenko (1:00.49) ja Triinu Kresmer (1:08.49.)

M15 arvestuses oli 21 km distantsil kiireim Kennet Luuk ajaga 1:04.31 ja N15 arvestuses tegi ajaga 1:09.41 parima tulemuse Anette Ahu.

46. Alutaguse maraton Autor/allikas: Tarmo Haud

Norralasest pikamaasuusataja osalemise üle oli peakorraldaja Andres Lauril hea meel. “Selle üle rõõmustasid ka teised osalejad, sealhulgas poodiumile jõudnud mehed. Huvitav oli see, mida teised võistlejad välja tõid, et nad ei ole harjunud selliste nii-öelda võistluslikus mõttes tõmmetega. Stian andis mitu korda märku, et soovib vahet suurendada,” sõnas Lauri.

“Kui esimesele katsele suutsid temaga koos sõitnud mehed vastu panna, siis teisel korral oli neil juba väga raske ning kolmandat korda nad enam ei näinud. Estoloppetilt pole nad varem sellist kogemust saanud, ja oli põnev tunda, et kuskil mujal on tase ikkagi kõrgem,” jätkas korraldaja.

Kaks suusapäeva tõi Alutagusele üle kokku üle 1000 liikuja ehk lisaks aja kirja saanud suusatajatele ja MINI Estoloppetil lustijatele veel 240 ÖÖmaratonil osalejat ja 100 vabatahtlikku. “Pealtvaatajaid oli minu üllatuseks vähemalt reedel samuti umbes 100, melu oli korralik,” rõõmustas Laur.

Korraldaja soovitab Alutaguse radu külastada ka muul ajal. “Siin ei pea käima vaid ühe korra aastas, sest põhirajad kuni 10 km on siin kogu aeg sees ja maratoni rajad hooldatakse vastavalt vajadusele ehk võib suhteliselt kindalt öelda, et need on põhimõtteliselt alati läbitavad. Kohalik mees Ülo Ahu hoolitseb selle eest siin igapäevaselt,” ütles korraldaja.

Enne põhivõistlust toimus reede õhtul Alutaguse Öömaraton, kus põnevust otsivad harrastajad said läbida 10 või 21 kilomeetri pikkuse ajavõtuta distantsi vabatehnikas. Öine suusasõit libedal ja kiirel rajal pakkus kuhjaga adrenaliini ja häid emotsioone.

Öömaratoni läbijad said finiši järel kaela osavõtumedalid ning taastuda pingutusest mini-saunafestivali alal.

Lugu ka Põhjarannikus – https://pohjarannik.postimees.ee/7957167/video-ja-pildigalerii-sajad-suusatajad-siirdusid-alutaguse-metsa-oomaratonile